6 бер | 2024
Засідання Президії НАН України 6 березня 2024 року

Сьогодні, 6 березня 2024 року під головуванням Президента Національної академії наук України академіка Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.

На початку засідання очільник Академії вручив почесні відзнаки.

Зокрема, Грамотою Верховної Ради України "За заслуги перед Українським народом" відзначено трудовий колектив Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, а також за вагомий особистий внесок у розвиток науки, техніки, технологій в галузі електрозварювання, впровадження інноваційних технологій у виробництво та значні трудові досягнення Почесною Грамотою Верховної Ради України нагороджено директора цього Інституту академіка НАН України Ігоря Крівцуна.

За багатолітню плідну діяльність науковця, педагога і організатора наукових досліджень, вагомі творчі здобутки у розвитку інноваційних розробок вітчизняної техніки та технологій для аграрного виробництва та особистий внесок у підготовку наукових кадрів відзнакою НАН України “За підготовку наукової зміни” нагороджено головного ученого секретаря Національної академії аграрних наук України, директора Інституту механіки та автоматики агропромислового виробництва НААН України доктора технічних наук, академіка НААН України Валерія Адамчука.

Далі було заслухано дві наукові доповіді.

Із доповіддю «Сучасні технології виготовлення виробів з композиційних матеріалів на основі тугоплавких сполук» виступив в.о. заступника директора з наукової роботи Інституту проблем матеріалознавства ім.І.М. Францевича НАН України доктор технічних наук Остап Згалат-Лозинський. Він розповів про проведені в Інституті фундаментальні та прикладні дослідження, у ході яких отримано вагомі науково-практичні результати в галузі адитивних технологій та методів обробки і консолідації композиційних матеріалів для екстремальних умов експлуатації.

У обговоренні цієї доповіді виступили заступник директора Київського академічного університету кандидат фізико-математичних наук Віталій Шадура, перший заступник директора Навчально-наукового інституту матеріалознавства та зварювання імені Є.О. Патона Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського” доктор технічних наук Анатолій Мініцький, провідний інженер ТОВ “МатіріалзЛаб” Єгор Зеленін, академік-секретар Відділення фізико-технічних проблем матеріалознавства НАН України, директор Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України академік НАН України Ігор Крівцун.

Другу доповідь «Мовна політика в Україні (перша чверть ХХІ ст.)» представив директор Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні НАН України член-кореспондент НАН України Богдан Ажнюк. Він розповів про теоретичні та прикладні дослідження з проблем мовної політики, спрямовані на розширення сфери функціонування державної мови й захист мовних прав її носіїв, а також мовних прав корінних народів і національних меншин в Україні.

В обговоренні доповіді виступили Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, Голова Національної комісії зі стандартів державної мови Юлія Чернобров, повний професор кафедри сучасних мов і культур Університету Пейс (м. Нью-Йорк, США) Андрій Даниленко, директор Українського мовно-інформаційного фонду НАН України академік НАН України Володимир Широков, директор Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України академік НАН України Ганна Скрипник, директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка академік НАН України Микола Жулинський.

Учасники засідання відзначили високу актуальність та вагомість наукових результатів, представлених у доповідях. Кожна з них викликала активний інтерес та жваву дискусію.

Насамкінець було розглянуто декілька кадрових та поточних питань.

Зокрема, прийнято постанову Президії НАН України про присудження Золотої медалі імені В.І. Вернадського НАН України, а також постанови Президії НАН України про присудження премій імені видатних учених України, премій НАН України для молодих учених і студентів за кращі наукові роботи та про нагородження грамотами Президії НАН України молодих учених і студентів закладів вищої освіти за підсумками конкурсу 2023 року.

Також під час засідання Президія НАН України затвердила списки зареєстрованих кандидатів у дійсні члени (академіки) і члени-кореспонденти НАН України на виборах до складу НАН України у 2024 році.

Віцепрезидент НАН України академік НАН України Вячеслав Богданов розповів про план заходів з організації та проведення 22–25 квітня 2024 року сесій Загальних зборів НАН України та загальних зборів відділень НАН України.