Відділ міжнародної наукової та інноваційної діяльності, трансферу технологій та захисту інтелектуальної власності

На виконання розпорядження Президії НАН в структурі Інституту фізики НАН України з 15 квітня 2008 створено науково-інформаційний відділ з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та захисту інтелектуальної власності.

  • Організація та проведення досліджень з метою виявлення об’єктів права інтелектуальної власності, що створюються в результаті наукової та науково-технічної діяльності Інституту фізики НАН України
  • Комерціалізація результатів наукової та науково-технічної діяльності Інституту, залучення інвестицій, співробітництво з підприємствами і суб’єктами наукової та науково-технічної діяльності України та іноземних держав. Виготовлення рекламної продукції про Інститут та його науково-технічні розробки.
  • Забезпечення охорони прав на винаходи, промислові зразки, торговельні марки, наукові відкриття, комерційні таємниці, комп’ютерні програми, бази даних та інші об’єкти інтелектуальної власності, що можуть створюватися в Інституту фізики НАН України.
  • Організація проведення маркетингових, патентно-кон’юнктурних досліджень, підтримка ліцензійної діяльності Інституту, участь у міжнародних конкурсах, грантах і програмах щодо удосконалення менеджменту та визначення стратегічних напрямів розвитку Інституту фізики НАН України.
  • Систематизація інформації і створення бази даних про винаходи Інституту фізики НАН України та їхнє представлення на українських і міжнародних виставках та ярмарках, що сприятиме комерціалізації наукоємних розробок Інституту.
  • Видання науково-популярної та рекламної літератури про Інститут фізики та його досягнення, проведення лекцій та семінарів для збільшення припливу обдарованих молодих кадрів до Інституту.

РОЗРОБЛЕНО І ВПРОВАДЖЕНО МЕХАНІЗМ ПРОЦЕСУ ТРАНСФЕРУ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ЗАХИСТУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ В ІНСТИТУТІ ФІЗИКИ НАН УКРАЇНИ

Формалізація відносин між науковими співробітниками та Інститутом

Усі співробітники Інституту фізики НАН України, які беруть участь у проведенні науково-дослідних робіт (НДР), дослідно-конструкторських робіт (ДКР), науково-технічних та науково-технологічних роботах, зобов’язані підписати з Інститутом згідно законодавства України наступні договори:

Згідно «Нормативним актам з питань охорони інтелектуальної власності та трансферу технологій» НАН України, патентні дослідження та документи, які складаються на їх основі (звіт і патентний формуляр) є складовою частиною ДКР і НДР, результати яких мають прикладне значення.

Патентні дослідження здійснюються співробітниками наукових підрозділів Інституту за методичною допомогою співробітників відділу ТТІВ.

В установах, діяльність яких повністю або частково фінансується з державного бюджету, патентні дослідження проводяться відповідно до ДСТУ 3575-97 «Патентні дослідження. Основні положення та порядок проведення» та ДСТУ 3574-97 «Патентний формуляр. Основні положення. Порядок складання та оформлення».

Порядок подачі інноваційної пропозиції для охорони службового об’єкту інтелектуальної власності (патенту, ноу-хау, комерційної таємниці). (див. схему)

Використання створеного службового ОІВ

Створений службовий ОІВ Інституту в подальшому може бути використаний для власного випуску продукції Інститутом, надання Інститутом послуг або надання ліцензії. Розмір та порядок виплати винагороди автору за використання службового ОІВ визначається в «Додатковій угоді до Договору про службові ОІВ та виплату винагороди за їх використання», згідно «Положення про створення, охорону та використання права інтелектуальної власності в Інституті фізики НАН України і виплату винагород їх авторам».

Законодавством України визначено мінімальний розмір винагороди творця ОІВ, чим захищені його права.
Способи комерціалізації ОІВ Інституту і мінімальний розмір винагороди творця ОІВ можна подивитись на Схемі створення, охорони і комерціалізації ОІВ Інституту і винагороди творця ОІВ.

РЕВІЗІЯ ОБ’ЄКТІВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ ІНСТИТУТУ І ОРГАНІЗАЦІЯ СТВОРЕННЯ НОВИХ ОІВ

Створено сторінку розробок Інституту фізики українською та англійською мовою на сайті інституту.
Створено бази даних чинних патентів України та Росії (за 2000-2009 рік), власником яких є Інститут фізики НАН України, співробітники Інституту фізики або організації-партнери.

Підготовлено і проведено конкурс УНТЦ інноваційних проектів в Інституті фізики, переможець якого ст.н.с. Неймаш В.Б. отримав кошти на заснування інноваційного підприємства «Технологічний комплекс для модифікації речовин, матеріалів та конструкцій за допомогою іонізуючої радіації».

На даний момент продовжується конкурс УНТЦ по залученню додаткового фінансування до Інституту фізики.

РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ІНСТИТУТ ФІЗИКИ І ЙОГО РОЗРОБКИ З МЕТОЮ КОМЕРЦІАЛІЗАЦІЇ ТЕХНОЛОГІЙ, РОЗРОБЛЕНИХ В ІНСТИТУТІ

  • Створено сторінку Інституту фізики на сайті Wikipedia
  • Створено блог Інституту фізики на сайті WordPress та торгову сторінку Інституту фізики на сайті Microsoft.
  • Розміщено рекламну інформацію про розробки Інституту фізики на різних торгових площадках інтернету, а саме:
    1. http://us.my.alibaba.com/product/ma_manage_products_on_display.htm
    2. http://www.iop.ucoz.net/
    3. http://www.iop.at.ua/
    4. http://institut-fiziki-nan.uaprom.net/contacts
    5. http://www.ua.all-biz.info/enterprises/51252/
  • Створено канали Інституту фізики російською та англійською мовами на сайті YOUTUBE, де розміщені відеоролики-презентації про Інститут фізики та його науково-технічні розробки.
  • Представлено науково-технічні розробки інституту фізики НАН України на різноманітних виставках і форумах: Міжнародна спеціалізована виставка "Високі технології-2009", Міжнародний форум "Інновації та технології вищої якості", Міжнародна школа-семінар "Інноваційні аспекти фундаментальних досліджень", Виставка спеціалізованого обладнання та технологій "Наука – виробництву", Міжнародна Виставка науково-технічних досягнень (м.Харбін, Китай), "Тиждень науки і техніки провінції Гуандун КНР" в Білорусії, "Барвиста Україна-2010", Міжнародна спеціалізована виставка "Високі технології-2010", Міжнародна конференція під егідою ЄЕК ООН «Від прикладних досліджень до підприємництва».

НАЛАГОДЖЕННЯ КОНТАКТІВ З ІННОВАЦІЙНИМИ ЦЕНТРАМИ І БІЗНЕСОМ

Укладено договори про співпрацю з Харбінським Центром по Інкубації та передачі Високих Технологій, Центром «Харківські технології», Північно-східним регіональним центром інноваційного розвитку, Львівським Центром Науково-Технічної і Економічної Інформації, Физическим Институтом им. П.Н.Лебедева, Шанхайською Технологічною біржою.

Проведена технологічна зустріч ROAD Show «New High Technology for Business and Industry» між науковцями Національної академії наук України та представниками бізнес структур і виробничої сфери. Ця зустріч була підготовлена спільно з Інститутом проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України, Інститутом біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Інститутом фізики напівпровідників ім. В.Є. Лашкарьова НАН України та Українським науково – технологічним центром (УНТЦ) з метою подолання розриву між українською наукою та виробничою сферою і бізнес-структурами. Фінансову підтримку проведенню Road Show надав європейський проект «Innoenterprise».
Проведення Road Show висвітлювалось Всесвітньою службою «Українське телебачення і радіомовлення» (УТР). До Вашої уваги фільм «Наука: інновації для бізнесу і виробництва» і звіт про Road Show.

ЗБІР І РОЗПОВСЮДЖЕННЯ НАУКОВО-ОСВІТНЬОЇ ІНФОРМАЦІЇ З ПИТАНЬ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ТРАНСФЕРУ ТЕХНОЛОГІЙ

На сайті Інституту фізики опубліковані презентації з семінару «Підтримка наукоємних та інноваційних підприємств, а також трансфер технологій у бізнес в Україні»:

  • Цикл 1. Аналіз, засоби та інструменти реалізації інноваційних проектів: (Логіко-структурний підхід, SWOT-аналіз, ROAST-аналіз, PEST-аналіз та інші інструменти для аналізу та оцінки науково-технічних розробок.)
  • Цикл 2. Стратегічне позиціонування, маркетинг та комунікації інноваційних проектів: (Десять сил, які змінили світ. Інноваційні системи. Територіальна конкурентоздатність. Характеристики міжнародного ринку. Інкубатори.) До цієї презентації пропонується текст виступу доповідача
  • Цикл 3. Підтримка спільних проектів у сфері інновацій: (Забезпечення сталого і сприятливого розвитку інноваційної системи Підтримка між-організаційних проектів та проектів між компаніями. Роль посередницьких організацій у спільних проектах. Підтримка розвитку трансферу технологій. Методологія для проектів між компаніями. Стислий виклад процесу розробки співробітництва проектів. Приклади. Висновки та рекомендації.)
  • Цикл 4. Підтримка розвитку бізнесу: (Пошук інноваційного бізнес-розвитку на посередницькому рівні. Встановлення зв'язків та підтримка партнерства. Підтримка розвитку міжнародного бізнесу. Цінність бізнесу та його фінансування. Інноваційні інструменти для організацій з підтримки бізнесу, що сприятимуть бізнес-розвитку інноваційних фірм та продукції – приклади. Ідеї та практика комерційного розвитку для організацій з підтримки бізнесу – приклади. Залучення коштів для інноваційного бізнесу. Пошук коштів та створення нового підприємства.)

УЧАСТЬ У ДЕРЖАВНІЙ ЦІЛЬОВІЙ НАУКОВО-ТЕХНІЧНІЙ ПРОГРАМІ "НАНОТЕХНОЛОГІЇ ТА НАНОМАТЕРІАЛИ" НА 2010-2014 РОКИ, ЗАТВЕРДЖЕНІЙ ПОСТАНОВОЮ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ВІД 28.10.09 №1231

В рамках заходу програми «Забезпечення розвитку наноіндустрії» відділ ТТ створив інтернет-офіс трансферу технологій, що об’єднуватиме та координуватиме діяльність фахівців відділів трансферу технологій з різних установ НАН України для просування розробок, здійснених за кошти Державної програми «Нанотехнології та наноматеріали» та інтернет-портал «Нанотехнології та наноматеріали», в якому буде розміщатися інформація про дослідження і розробки, здійснені при виконанні Державної цільової науково-технічної програми «Нанотехнології та наноматеріали».

  • Фесенко О., Погорецький П., Кулічова Л., Нищик Р. Державне регулювання інноваційної діяльності та трансферу технологій в Україні. Інтелектуальна власність в Україні: погляд з XXI ст. Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 29-30 вересня 2011 р./ За заг. ред. А.І. Кузьмінського, О.П.Орлюк.- Черкаси: Чабаненко Ю.А., 2011, 165-172 с.
  • Локтеев О.И., Фесенко Е.М., Погорецький П.П. Маркетинг инноваций в научно-исследовательских інститутах. Збірник тез доповідей П’ятої міжнародної науково-практичної конференції «Маркетинг інновацій і інновації у маркетингу». 29 вересня-1 жовтня, 2011 року. Суми: ТОВ «ТД«Папірус», 2011-113 с.
  • Е.М. Фесенко, П.П. Погорецкий, О.И. Локтеев, Р.А.Нищик, Н.П. Антонова, Л.Ю. Куличева. Использование информационных технологий для стимулирования инновационной деятельности трансфера технологий в Украине. Інформаційні технології в наукових дослідженнях і в навчальному процесі: матеріали VI Міжнар. наук.-практ. конф., присвяч. 90-річчю Луган. нац. ун-ту ім. Тараса Шевченка (16-18 листоп. 2011 р.) – Луганськ, 2011, 26-29 с.,
  • Фесенко О.М. Інноваційні малі підприємства як фактор економічного розвитку. Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної відео конференції «Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми комерціалізації науково-технічних розробок». – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2012.-230 с.
  • Фесенко О.М., Погорецький П.П., Нищик Р.А., Кіф’юк Є.С., Кулічова Л.Ю. Роль освіти та науки у формуванні інноваційного «Суспільства знань». Розвиток інноваційної культури суспільства: проблеми та перспективи / Матеріали VII науково-практичної конференції 17 травня 2012 р. – Сімферополь: Центр розвитку освіти, науки та інновацій, 2012.- в 2-Х Т.- т.1.,96-98 с.
  • Фесенко О.М., Погорецький П.П., Кіф’юк Є.С. Особливості інноваційного менеджменту в науково-дослідних інститутах. Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 31 трав. – 2 черв. 2012 р., м.Дніпропетровськ/ ред. кол.: О.І. Амоша [та ін.] – Д.: Національний гірничий університет, 2012. – Т.2.,37 с.
  • О.М. Фесенко, Є.С. Кіф’юк, Р.А. Нищик, Л.Ю. Кулічова. Інтерактивний маркетинг як додатковий інструмент у процесі реалізації прав інтелектуальної власності. Інтелектуальна власність в Україні: погляд з XXI ст. Збірник наукових праць за матеріалами ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 26-27 вересня 2012 р./ За заг. ред. А.І. Кузьмінського, О.П.Орлюк.- Черкаси: Чабаненко Ю.А., 2012, 78-84 с.
  • Погорецький П.П., Нищик Р.А., Кулічова Л.Ю. Інтерактивний маркетинг інноваційних розробок. Збірник тез доповідей VI Міжнародної науково-практичної конференції «Маркетинг інновацій і інновації в маркетингу». 27-29 вересня 2012 року. Суми: ТОВ «ДД «Папірус», 2012, 202-204 с.
  • Фесенко О.М., Кулічова Л.Ю. Особливості комерціалізації нанотехнологічної продукції в Україні та світі. Проблеми та перспективи удосконалення управління інтелектуальною власністю: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 28 березня 2013 р. – Полтава: ПолтНТУ, 2013, 72-74 с.
  • Фесенко О.М., Кіф’юк Є.С. Маркетингове управління наукомісткою продукцією. Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. Матеріали XII Міжнародної науково-практичної конференції, м. Київ, 2-5 квітня 2013 року. – К.:НТУУ «КПІ», 2013.- 132 с.
  • Круглий стіл між представниками УНТЦ і спеціалістами з трансферу технологій інститутів НАН України.

  • Експертна комісія визначає переможця у конкурсі інноваційних проектів в Інституті фізики.

  • Заст. зав. відділу П.П.Погорецький представляє розробки Інституту на виставці, присвяченій 80-річчю Інституту.

  • Співробітниця відділу інженер Л.Ю.Кулічова представляє розробки Інституту на міжнародному SEED FORUM в Торговій палаті України.

  • Обговорення технічних показників лазерної установки для мікрообробки на Міжнародній Виставці науково-технічних досягнень (м.Харбін, Китай).

  • Зав. відділу ТТ О.М. Фесенко та заступник завідуючого Центра по Інкубації і Передачі Високих Технологій з країнами СНГ Жен Ли Вэй підчас підписання договору про співпрацю (м.Харбін, Китай).

  • Учасники круглого столу під час проходження

  • Обговорення у відділі трансферу технологій умов співпраці в області лазерних технологій між співробітниками відділу приймачів випромінювання та представниками Шанхайської Технологічної біржі та Шанхайського інституту технічної фізики Китайської Академії Наук