6 лют | 2025
Інститут фізики НАН України з сумом повідомляє про смерть відомого в Україні та за кордоном вченого у галузі фізичної електроніки Марченка Олександра Анатолійовича

Інститут фізики НАН України з сумом повідомляє про смерть відомого в Україні та за кордоном вченого у галузі фізичної електроніки, зокрема, у галузі фізики поверхні, доктора фіз.-мат. наук (2007 р.), член-кореспондента НАН України (2012 р.) Марченка Олександра Анатолійовича.

Прощання відбудеться в понеділок, 10 лютого 2025 року, в центральному корпусі Інституту фізики НАН України об 11.00.

Марченко Олександр Анатолійович

Марченко Олександр Анатолійович – відомий в Україні і за кордоном вчений у галузі фізичної електроніки, зокрема, у галузі фізики поверхні, доктор фіз.-мат. наук (2007 р.), член-кореспондент НАН України (2012 р.), у 2007 р. за значний внесок в розвиток фізичної електроніки відзначений премією НАН України ім. Н.Д. Моргуліса. В ІФ НАН України працює з 1984 року. Тут він започаткував і плідно розвиває оригінальний і перспективний напрям у фізиці поверхні – дослідження за допомогою методу сканувальної тунельної мікроскопії (СТМ) – єдиного на сьогодні методу, який дозволяє отримувати зображення нанооб’єктів (атомів, молекул) з субангстремним розділенням, а також здійснювати контрольовані маніпуляції з окремими нанооб’єктами. Виявив закономірності самоорганізації шарів органічних молекул на інтерфейсі рідина-тверде тіло, зокрема багатьох органічних молекул, перспективних для використання в молекулярній електроніці, виконав понад 150 наукових праць, опублікованих в престижних міжнародних і вітчизняних журналах, які широко цитуються в світовій літературі з фізики поверхні.

Марченко О.А. народився 26.12.1958 р. в родині робочих. В 1958 році поступив в середню школу №38 і закінчив її в 1976 з золотою медаллю. В 1982 р. закінчив з відзнакою факультет електроприладобудування та обчислювальної техніки Київського політехнічного інституту (КПІ). З 1982 р. працював в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України. В 1984 р. переведений до Інституту фізики НАН України, де працював у відділі фізичної електроніки, з 2007 р. – на посаді провідного наукового співробітника, у 2013 році Постановою бюро Відділення фізики і астрономії НАН України затверджений на посаді завідувача відділу фізичної електроніки ІФ НАН України.

Основні роботи О.А. Марченка виконані в галузі фізики поверхні і присвячені експериментальним і теоретичним дослідженням закономірностей самоорганізації шарів органічних молекул на інтерфейсі рідина-тверде тіло. Його експериментальні результати були одержані за допомогою методу сканувальної тунельної мікроскопії (СТМ) – єдиного на сьогодні методу, який при певних умовах дозволяє отримувати зображення нанооб’єктів (атомів, молекул) з субангстремним розділенням, а також здійснювати контрольовані маніпуляції з окремими нанооб’єктами.

О.А. Марченко є талановитим фізиком, що здатний продумати красивий переконливий експеримент, самостійно виготовити складну апаратуру і запропонувати оригінальну теоретичну модель для пояснення результатів. У 1987 році він побудував один з перших в СРСР сканувальних тунельних мікроскопів (СТМ) і згодом вперше запропонував концепцію СТМ-спостережень у рідинах. Завдяки їй стало можливим проведення на атомарному і молекулярному рівні досліджень самоорганізації епітаксійних моношарів багатьох органічних молекул, адсорбованих з розчинів на твердих тілах, у тому числі і в біологічних системах. Його роботи значно поглибили фундаментальні знання про ці процеси. О.А. Марченко запропонував також принципово новий метод вимірювання коефіцієнтів тертя за допомогою підвішеного в магнітному полі обертного маятника, що дозволяє виконувати неруйнівні вимірювання коефіцієнтів тертя надтонких змащувальних плівок.

Роботи О.А. Марченка публікуються і цитуються в престижних українських і міжнародних журналах з фізики, хімії, матеріалознавства, трибології, а останнім часом і з проблем нанобіомедицини. Очолюваний ним відділ плідно співпрацює з відомими науковими центрами у Франції, Австріі, Нідерландах, Сінгапурі. Він є також талановитим популяризатором науки, постійно працює з молоддю і успішно розбудовує свою наукову школу.

Одержані О.А. Марченком результати суттєво поглибили фундаментальні знання про процеси й механізми самоорганізації шарів органічних молекул на межі розділу рідина-тверде тіло.

В.С.Манжара