3 лют | 2025
12 січня 2025 року пішов з життя професор Емануїл Іосифович Рашба

Інститут фізики Національної академії наук України з глибоким сумом повідомляє, що 12 січня 2025 року пішов з життя видатний фізик-теоретик, один із провідних учених у галузі квантової фізики конденсованих середовищ, доктор фізико-математичних наук, професор Емануїл Іосифович РАШБА.

Емануїл Іосифович народився 30 жовтня 1927 року в Києві. Після закінчення фізичного факультету Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка розпочав свою наукову діяльність в Інституті фізики НАН України, де працював протягом кількох років. Його подальший науковий шлях був тісно пов'язаний з провідними науковими установами світу, де він зробив визначні відкриття у галузі фізики напівпровідників, спінтроніки та топологічних ізоляторів.

Е.І. Рашба зробив фундаментальний внесок у розвиток теоретичної фізики, зокрема завдяки відкриттю ефекту Рашби — унікального явища розщеплення енергетичних рівнів електронів у напівпровідниках та інших системах під дією спін-орбітальної взаємодії. Його наукові праці стали основою для багатьох сучасних досліджень у сфері квантових технологій.

Рашба був членом Американського фізичного товариства. Його наукові досягнення були відзначені численними нагородами, зокрема Національною премією СРСР (1966), премією Міжнародної конференції з люмінесценції ICL'99 за роботи з оптичної спектроскопії, премією Іоффе (1987, СРСР), премією Пекара (2007, Україна), премією Олівера Е. Баклі (2022, США) за дослідження явищ, пов’язаних зі спіном, а також преміями Невілла Мотта (2005, Велика Британія) та Аркадія Аронова (2005, Ізраїль). У 2022 році йому було присвоєно звання доктора Honoris Causa Інституту теоретичних наук ім. Боголюбова (Україна).

Ім'я Рашби увійшло до низки технічних термінів, таких як гамільтоніан Рашби, гігантські системи Рашби, фізика Рашби тощо, які згадуються в понад 4000 наукових робіт.

Співробітники Інституту фізики НАН України висловлюють глибокі співчуття рідним, друзям та всім, хто знав і працював з Емануїлом Іосифовичем. Його внесок у науку та його світла пам’ять назавжди залишаться у наших серцях.

Директор Інституту фізики НАН України
член-кореспондент НАН України
В.М. Бондар