6 вер | 2017
IV Міжнародна літня школа «Нанотехнології: від фундаментальних досліджень до інновацій»

з 19 по 23 серпня 2017 року в с. Мигове (Вижницький район, Чернівецька область) Інститут фізики НАН України спільно з Чернівецьким національним університетом імені Юрія Федьковича за підтримки представництва Польської академії наук (PAN) в Україні провели IV Міжнародну літню школу «Нанотехнології: від фундаментальних досліджень до інновацій» – широкомасштабний міжнародний захід для молодих учених із різних країн світу.

30 учасників школи (які представили Україну, Польщу, Білорусь, Францію, Естонію та Індію) – з понад 100 потенційних претендентів – на конкурсній основі обирали міжнародні експерти. Цим молодим ученим (віком до 36 років) було надано спеціальні гранти на участь у заході.

Студенти та лектори IV школи «Нанотехнології: від фундаментальних досліджень до інновацій»
Студенти та лектори IV школи «Нанотехнології: від фундаментальних досліджень до інновацій»

Лекції для студентів школи читали визнані науковці, серед яких – провідний дослідник Інституту ядерних досліджень (Італія) професор Стефано Белуччі, директор Інституту фізики НАН України академік Леонід Яценко, дослідник кафедри хімії Туринського університету (Італія) доктор Алессандро Дамін, доктор філософії Наталія Старожилова з Університету Сантьяґо (Іспанія) та Нантського університету (Франція), завідувач центральної лабораторії Університету Бахрейну (королівство Бахрейн) професор Мухамед Боудіна, професор кафедри неорганічної хімії твердого стану і наноматеріалів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича кандидат фізико-математичних наук Юрій Халавка, запрошений професор Володимир Корж із Міжнародного інституту молекулярної і клітинної біології (Польща), завідувач лабораторії оптоелектронних молекулярно-напівпровідникових систем Інституту фізики напівпровідників імені В.Є. Лашкарьова НАН України, старший науковий співробітник доктор фізико-математичних наук Євген Борщагівський, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України та запрошений професор Наукового центру мікро- і наноелектроніки ІМЕК (Бельгія) кандидат фізико-математичних наук Андрій Кадащук, а також запрошений лектор – лідер дослідницької групи та професор кафедри хімії Місурінського наукового університету (США) Вадим Мочалін. Зокрема, професор В. Мочалін прочитав лекцію про відкриті найновітніші та найперспективніші матеріали в нанотехнологіях – МАКсини (англ. – MXenes).

Під час лекцій обговорювалися нові наукові тенденції в нанотехнологіях і наноматеріалах, перспективи розвитку цих галузей та напрями застосування їхніх результатів. По закінченні першої частини літньої школи у Миговому навчання для молодих науковців продовжилося в Чернівцях – у межах V Міжнародної конференції «НАНО 2017», а саме – на конференційних засіданнях, де молоді вчені могли послухати презентації досліджень провідних і всесвітньо визнаних науковців із понад 25 країн світу, а також представити власні результати за перспективними напрямами нанонауки і нанотехнологій та взяти участь у постерній сесії. Захід став для дослідників із суміжних галузей нанонауки майданчиком для дискусій і сприяв не лише обміну знаннями та досвідом, а й налагодженню міжнародних контактів.

Під час обговорення доповіді одного з учасників школи
Під час обговорення доповіді одного з учасників школи

Кожен робочий день школи було присвячено одному з тематичних напрямів. Зранку тривали лекції, в другій половині дня заслуховувалися й обговорювалися доповіді молодих учених.

Ранкова лекційна сесія
Ранкова лекційна сесія

Щодня після навчання організовувалися спеціальні заходи для неформального, дружнього спілкування учасників – піша екскурсія Карпатами, спільне приготування барбекю, вечір знайомств, під час якого науковці представили свої країни та познайомили присутніх із національними особливостями наукової й освітньої сфер.

Похід у навколишні гори
Похід у навколишні гори

Учасники школи пішки піднімаються в гори
Учасники школи пішки піднімаються в гори

Вечір знайомств і представлення інформації про країн-учасниць
Вечір знайомств і представлення інформації про країн-учасниць

Під час завершення роботи конференції всі учасники літньої школи отримали відповідні сертифікати. Крім того, впродовж функціонування школи було оголошено конкурс серед молодих науковців на найкращу доповідь. До складу журі ввійшли лектори школи, які оцінили доповідачів за п’ятибальною шкалою та відзначили дуже високий рівень підготовки молодих учених і актуальність їхніх досліджень. За підсумками оцінювання перше місце посіла Кіра Калініченко (Інститут біоколоїдної хімії імені Ф.Д. Овчаренка НАН України, Україна), друге – Соня Косар (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Україна), а третє розділили Кая Спіларевич та Ева Чеховська (обидві – з Лодзького університету, Польща).

Лектори літньої школи обговорюють доповіді учасників і обирають переможців конкурсу на найкращу доповідь
Лектори літньої школи обговорюють доповіді учасників і обирають переможців конкурсу на найкращу доповідь

Академік Леонід Яценко вручає Йоанні Ґінтер (Польща) сертифікат про участь у міжнародній літній школі
Академік Леонід Яценко вручає Йоанні Ґінтер (Польща) сертифікат про участь у міжнародній літній школі

Наступна міжнародна літня школа «Нанотехнології: від фундаментальних досліджень до інновацій» відбудеться у 2018 році в Києві.