17 лют | 2023
Як розширити участь талановитих новачків в проєктах програми Горизонт Європа

У звіті за проєктом FIT-4-NMP запропоновано п’ять шляхів, які допоможуть стимулювати участь новачків у проектах Горизонт Європа

Проєкт FIT-4-NMP програми «Горизонт 2020», одним із бенефіціарів якого є Національна академія наук України, передбачає стимулювання участі талановитих новачків у проєктах програми «Горизонт Європа» за напрямами нанотехнологій, нових матеріалів і технологій виробництва.

Консультативна група Горизонт 2020 з нанотехнологій, сучасних матеріалів, біотехнологій і передового виробництва та обробки (Nanotechnologies, Advanced Materials, Biotechnology and Advanced Manufacturing and Processing, NMBP) встановила, що станом на листопад 2018 року лише 38,4% європейських бенефіціарів в програмі NMBP у рамках Горизонт 2020 були новачками, а також визначила заходи для залучення додаткових нових учасників.

У звіті за проєктом FIT-4-NMP представлено сучасні практики та результати вжитих заходів для підтримки такої участі у програмі Горизонт 2020 й усунення існуючих перешкод для участі у програмі Горизонт Європа.

З метою підвищення ефективності розподілу фінансування Європейська комісія запровадила каскадне фінансування (також відоме як фінансова підтримка «третіх сторін» – Financial Support for Third Parties) для створення нових малих і середніх підприємств або компаній із середньою капіталізацією. На національному та регіональному рівнях запроваджено фінансові стимули та інформаційну підтримку для усунення бар’єрів участі у конкурсах. Зроблено наголос на міжнародному співробітництві в критеріях оцінки досліджень та інноваційній політиці.

Започатковано механізми фінансової підтримки, спрямовані на стимулювання дослідницьких організацій і підприємств до підготовки та подання проектних пропозицій у різноманітні рамкові програми. Важливою передумовою запровадження спеціалізованої підтримки для участі в рамкових програмах стали професійні служби грантової підтримки, які надавали науковцям якісні послуги у підготовці проектів міжнародного співробітництва та підтримку в процесі його подальшої реалізації.

У результаті здійсненого в рамках FIT-4-NMP аналізу запропоновано п’ять основних напрямів впливу, які допоможуть збільшити участь новачків у проектах Горизонт Європа.

  1. Фінансові інструменти – каскадні гранти, заохочення для новачків, механізми Hop-on, спільне фінансування ERA-NET;
  2. Тренінги – проєкти взаємного навчання та NCP-проекти, електронні навчальні платформи;
  3. Консультації – перевірка якості пропозицій, адміністративна підтримка і надання рекомендацій;
  4. Створення робочої мережі – підбір партнерів, брокерські заходи, підвищення привабливості потенційних новачків;
  5. Нарощування потенціалу – демонстрація результатів виконання проектів рамкової програми, систематичне відстеження потенційних новачків, залучення національних експертів до ознайомлення з роботою програми Горизонт Європа.

Проведений аналіз засвідчує результативність заходів при запровадженні різних інструментів на декількох рівнях: на рівні програми Горизонт Європа, національному та регіональному рівнях, на рівні NCP та інших посередників.

За інформацією СЗП НОВ Президії НАН України