25 жов | 2022
Українські фізики отримають міжнародні ґранти

Індивідуальні й колективні ґранти для 70-ти українських науковців (серед них і співробітники установ нашої Академії) нададуть Магнітне товариство Інституту інженерів електротехніки та електроніки й Український науково-технологічний центр – за програмою «Магнетизм для України – 2022», започаткованою за підтримки Інституту магнетизму НАН України та МОН України

Магнітне товариство Інституту інженерів електротехніки та електроніки (IEEE Magnetics Society) спільно з Українським науково-технологічним центром (УНТЦ) і за організаційної підтримки Інституту магнетизму НАН України та МОН України провели конкурс наукових проєктів «Магнетизм для України – 2022» для українських науковців, які працюють у галузі фізики магнітних явищ і матеріалів. За підсумками конкурсу, з 70-ти поданих заявок відібрано 22 наукові проєкти, що протягом одного року отримають фінансування від 2 000 доларів США (індивідуальні ґранти) до 10 000 доларів США (групові проєкти). Загалом буде підтримано дослідження 70-ти вчених із наукових установ і закладів вищої освіти Києва, Харкова, Сум, Дніпра і Дрогобича.

Важливо, що значна частина переможців конкурсу працює у східних регіонах України, які найбільше потерпають від російської агресії. Зокрема, фінансову підтримку отримають науковці Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України, Донецького фізико-технічного інституту ім. О.О. Галкіна НАН України, Інституту геотехнічної механіки ім. М.С. Полякова НАН України, Сумського державного університету.

Ініціатива започаткування ґрантової програми «Магнетизм для України – 2022» належить представникам української діаспори. Від початку повномасштабного вторгнення російських військ питання допомоги Україні вийшло на перші позиції у країнах Заходу. Зокрема, актуалізувалася підтримка для українських науковців. Багато університетів, передусім у країнах ЄС, відкрили тимчасові позиції, стипендіальні програми й інші форми підтримки науковців, змушених тимчасово виїхати з України. Однак не менш важливо підтримувати науковців, які залишилися працювати в Україні, адже чимало з них не можуть або не бажають виїжджати за кордон, а підтримка лише переселенців може в довгостроковій перспективі потягти помітні негативні наслідки для української науки загалом.

У Магнітному товаристві ІЕЕЕ ідею з організації програми «Магнетизм для України – 2022» активно просувала почесна членкиня ІЕЕЕ професорка Сара Мажетіч (Sara A. Majetich) з Університету Карнеґі-Меллона (Пітсбурґ, штат Пенсильванія, США) за підтримки вихованця Фізико-технічного інституту низьких температур ім. Б.І. Вєркіна НАН України, а нині – старшого наукового співробітника Арґонської національної лабораторії (США) Валентина Новосада і вихованця Київського національного університету імені Тараса Шевченка, нині професора Віденського університету (Австрія) Андрія Чумака.

Урешті-решт, було вирішено зосередитися на невеликих проєктах, що дозволило підтримати більшу кількість українських науковців із різних установ. Важливим кроком стало долучення до цієї програми Українського науково-технологічного центру, який завдяки значному досвідові роботи із закордонними науковими фондами взяв на себе вирішення супровідних організаційних і юридичних питань, а також організацію повноцінного конкурсу наукових проєктів. Цю місію професійно супроводжувала менеджерка партнерських програм УНТЦ Олена Таберко.

Національна академія наук України висловлює подяку ІЕЕЕ й усім причетним до організації ґрантової програми «Магнетизм для України – 2022» та сподівається на реалізацію таких ініціатив і в інших галузях науки.

За інформацією Відділення фізики і астрономії НАН України