СКТБ фізичного приладобудування

Засновано в 1980 році при Інституті фізики НАН України. ДСКТБ є госпрозрахунковим підрозділом Інституту фізики НАНУ з правом юридичної особи.

Головне завдання ДСКТБ - виконання дослідно-конструкторських та прикладних науково-дослідних робіт, спрямованих на цільове прискорення впровадження результатів фундаментальних та прикладних досліджень Інституту в народне господарство.

На базі ДСКТБ було створено дрібносерійне виробництво пірометрів спектрального відношення ДПР-1, які зареєстровані в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки та пройшли Державні випробування і отримали сертифікат затвердження типу і сертифікат відповідності УкрСЕПРО.

Пірометри виготовлені на основі піроприймачів, які є також розробкою ДСКТБ. Малогабаритний піроприймач випромінювання призначений для виявлення теплового випромінювання в спектральному діапазоні 0,5...45 мкм і може використовуватися в різних оптичних приладах: спектрометрах (особливо в Фур'є - спектрометрах), радіометрах, інфрачервоних термометрах, космічних спектрорадіометрах, газоаналізаторах, периметричних системах охорони та ін.
Ідея виготовлення інфрачервоного радіометра виникла в колективі під керівництвом кандидата фізико-математичних наук Бундзи Богдана Петровича у 1982 році, коли Центр підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна замовив його для вимірювання температури Землі та потужності випромінення від неї. Ця робота була виконана у 1984 році (виготовлено два ІЧР-2), а у 1986-1990 роках було розроблено та виготовлено два ІЧР-3 для зняття теплових карт поверхні моря та океану. Ці роботи проводились за тематикою Міністерства оборони СРСР та Головкосмосу.
Починаючи з 2000 року колективом були створені дослідні зразки дистанційних вимірювачів температури (пірометрів спектрального відношення ДПР-1) від 350 до 3000 °С та впроваджені в мале серійне виробництво для використання в основному на дільницях металургійних заводів, металургійних ділянках промислових підприємств і інших об'єктах. Точність вимірювання цих приладів не перевищує 5 °С. На підставі результатів повірки в ННЦ «Інституту метрології» пірометр ДПР-1 визнано придатним до застосування як робочий еталон.

У 2002 році колективом були створені дослідні зразки пірометрів спектрального відношення ДПР-3 від -80 до +200 °С. Точність вимірювання цих приладів не перевищує 0,1 °С. У 2004 році співробітники ДСКТБ разом з Інститутом фізики виконали науково-технічний інноваційний проект НАН України з виготовлення приладу для дистанційного вимірювання температури буксових вузлів рейкового транспорту в процесі руху.

У 2005 році ДСКТБ отримало подяку від Інституту космічних досліджень Російської академії Наук по підсумкам роботи космічного апарату Европейського космічного агентства „Марс-Експрес” на орбіті Марсу, де використовуються наші піроприймачі.

У 2007 році ДСКТБ було співвиконавцем науково-технічного інноваційного проекту НАН України по темі ”Портативна лабораторія «Аква Тест» на базі спектрометричного сенсорного аналізатора якості води”, що виконуються згідно з договором №36.

ДСКТБ на теперішній час - єдине вітчизняне підприємство, яке виробляє дистанційні пірометри спектрального відношення. Головне застосування приладів це металургія, машинобудування, енергетика, теплотраси, залізничний транспорт, тощо.

Особливість приладу в тому, що він здатний вимірювати температуру об'єкта при розмірах цього об'єкта менших за поле зору приладу, наприклад, вимірювання температури: розжареного дроту на прокатних станах; розжарених сіток, бухт дроту; швів при зварюванні; між витками котушки індуктора.

На сьогоднішній день пірометри ДПР-1 використовують більше ніж на 30-ти підприємствах України. Це такі вітчизняні підприємства як: ВАТ ”Мотор Січ”, ВАТ ”Харцизький трубний завод”, ЗАТ «Інтерпайп ”НІКО Т'ЮБ”, КД ГМК ”Криворіжсталь”, ДП НПКГ ”Зоря - ”Машпроект”, ДП ЗМКП ”Прогрес” ім. А.Г.Івченко, ВАТ ”Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча ”, ВАТ "Запорізький абразивний комбінат", ДП ”Вуглекомпозит ”, ВАТ "Криворізький завод гірничого обладнання", ВАТ МК ”Азовсталь” та інші.