11 жов | 2016
НАНОТЕХНОЛОГІЇ ТА НАНОМАТЕРІАЛИ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

Міжнародна конференція NANO-2016

24-27 серпня 2016 у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася 4-та Міжнародна науково-практична конференція «Нанотехнології та наноматеріали» (NANO-2016). Цього року конференційний комітет НАНО-2016 отримав близько 700 заявок від науковців з понад 29 країн світу. Урочисте відкриття конференції НАНО-2016 було приурочене 25-ій річниці Незалежності України та 160-річчю з дня народження Івана Франка.

Наразі доволі гостра політична ситуація є не лише в Україні, а й в інших частинах земної кулі, тому у цьому році конференція НАНО-2016 проходила під гаслом: «Наука заради миру», оскільки, плідна міжнародна співпраця вчених є вкрай важливою не лише для самої науки, а й для зближення народів та культур. Вона може допомогти подолати політичні конфлікти та непорозуміння, а також знайти шляхи для мирного майбутнього.

У пленарній сесії конференції НАНО-2016 взяли участь відомі науковці, серед них: Президент Грузинської Академії Наук та директор Інституту біохімії та біотехнології ім. С.В.Дурмішідзе академік Ґіорґі Квесітадзе (Грузія);

Академік НАН України та директор Інституту фізики НАН України Леонід Яценко, директор лабораторії рентгено-електронної спектроскопії хімічного факультету Університету Індіани проф.Ярослав Лозовий (США); професор лабораторії нанобіотехнологій Університету Сан-Мун (Південна Корея) та член одного з найбільших наукових товариств США «Honor Society» Університету Північної Кароліни проф. Сеонг Соу Чоі; відомий дослідник в області нанотехнологій, комп'ютерного моделювання та молекулярної медицини проф. Зигмунд Гбурзький та інші.

Організаторами міжнародної конференції виступили: Інститут фізики Національної академії наук України, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Тартуський університет (Естонія), Туринський університет (Італія), Університет П’єра і Марії Кюрі (Франція).

Урочисте відкриття конференції Героєм України, академіком НАН України Ігорем Рафаїловичем Юхновським

Директор Департаменту науково-технічного розвитку Міністерства освіти України проф. Дмитро Вікторович Чеберкус під час урочистої доповіді

Проректор Львівського Національного університету ім. Івана Франка, професор Роман Євгенович Гладишевський під час урочистого виступу

Директор Інститута фізики НАН України, академік НАН України Леонід Петрович Яценко на відкритті конференції

Урочисте звернення засновника конференції та Голови локального організаційного комітету др. Олени Фесенко

Пленарна доповідь проф. Сеонг Соу Чоі
(Південна Корея)

Наукова дискусія учасників NANO-2016

Др. Тіна Садунішвілі (Грузія) уточнює деталі доповіді під час пленарної сесії

Пленарна доповідь др. Ярослава Лозового (США)

Усна доповідь др. Шарарей Мозені (Іран)

Під час реєстрації учасників NANO-2016

Під час видачі конференційних матеріалів учасникам NANO-2016

Робота 3D принтера, представленого на «Науковому пікніку», 24 серпня 2016, Львів

Юні майбутні науковці спостерігають за науковими дослідами на «Науковому пікніку», 24 серпня 2016, Львів

Процес підготовки учасників конференції NANO-2016 до виступу

Молоді науковці під час стендових сесій

Продовження наукових дискусій за чашечкою запашної Львівської кави

Виступ народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» Львівського національного університету іменні Івана Франка на урочистому закритті «Наукового пікніка»

Гурт «Зірка колос»співає разом з учасниками конференції NANO-2016

Лауреат міжнародного конкурсу "Слов’янський Базар" скрипаль Юрій Чижак грає для учасників конференції

Відвідування Музею народної архітектури і побуту «Шевченківський гай» учасниками конференції НАНО-2016

Історичний екскурс в історію українських козаків учасникам конференції
НАНО-2016

Постріл з аутентичної козацької гармати на честь закриття конференції НАНО-2016

Позитивна динаміка росту учасників конференції НАНО за останні 5 років

Дуже символічно, що в день 25-річчя Незалежності України урочисто відкрив конференцію НАНО-2016 Герой України, який вніс вагомий внесок у національне відродження і побудову незалежної Української держави, академік НАН України Ігор Рафаїлович Юхновський. Ігор Рафаїлович Юхновський у своїй промові зазначив вагомі наукові здобутки українських вчених за останні роки Незалежності України, а також побажав присутнім успішної конференції та цікавих наукових доповідей. Під час урочистої частини з вступним словом до учасників конференції NANO-2016 звернувся представник Міністерства освіти і науки України, Дмитро Вікторович Чеберкус; проректор Львівського національного університету ім. Івана Франка, проф. Роман Євгенович Гладишевський; директор інституту фізики НАН України, проф. Леонід Петрович Яценко, а також к.фіз.-мат. наук та Голова локального організаційного комітету конференції Олена Мар’янівна Фесенко. Конференція розпочалась гімном України, що гуртом виконувався всіма учасниками заходу. Пленарне засідання було відкрито директором Департаменту науково-технічного розвитку Міністерства освіти України Дмитром Вікторовичем Чеберкусом, який зачитав привітання учасникам конференції від заступника міністра освіти та науки України Максима Вітальовича Стріхи. Від себе Дмитро Вікторович привітав всіх присутніх з Днем незалежності і побажав вченим плідної роботи та вагомих наукових здобутків. До учасників конференції також звернувся Проректор з наукової роботи Університету професор Роман Гладишевський, який розповів учасникам про історію та основні здобутки Львівського університету, і побажав вченим цікавих дискусій та плідної співпраці. Від імені організаторів конференції зі вступним словом звернувся до присутніх директор Інституту фізики НАН України, професор Леонід Петрович Яценко. Він відзначив, що не зважаючи на важкий для України час, наука в нашій державі продовжує активну роботу та приносить плідні результати.

У цьому році в Організаційний комітет вирішив розширити горизонти конференції НАНО-2016 і організував 24 серпня 2016 року «Науковий пікнік», де діти різних вікових груп змогли познайомитись з цікавим світом науки та сучасною базою робототехніки. Метою заходу була популяризація науки і стимулювання у дітей інтересу до наукових спостережень, дослідів та відкриттів. Зокрема, під час «Наукового пікніку» за допомогою спеціального набору інструментів діти мали змогу власноруч зібрати цікаві електронні пристрої, а також пограти з роботами у хокей та навчитись керувати дронами. Серед учасників були компанії, які використовуючи «Візуальне програмування» для дітей 5-8 років дозволяли створювати анімації з казковими персонажами. На заході були представлені різні навчальні програми, що допомагали засвоїти англійську мову, можна було взяти участь у цікавих дослідах з фізики, хімії та біології, подивитись на скам’янілі бактерії. Як зазначила завідувач відділом Міжнародної науково-інноваційної співпраці Інституту фізики НАН України к.ф.-м. наук Фесенко Олена:
«…Важливо і приємно, що наш "Науковий пінік"- (НАНО-2016) , який організував Інститут фізики НАН України разом з Львівським національним університетом імені Івана Франка до 25-ї річниці Незалежності України був оцінений дуже позитивно юними відвідувачами та отримав широке висвітлення в мас-медіа. Саме для юних українців і було організоване це свято з надією розбудити у них зацікавленість до науки та до пізнання всього нового, можливо хтось з них у майбутньому стане науковцем чи винахідником, або просто високоосвіченою людиною»...

Окрім, робочих наукових сесій для учасників конференції НАНО-2016 також була запропонована насичена культурна програма-презентація української народної творчості, а саме: виступи Камерного ансамблю Львівського національного університету ім. І. Франка, Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» та народно-естрадного колективу «Зірка-Колос». Також науковці мали нагоду ознайомитись з історичним центром Львову, який занесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО. У культурну програму конференції НАНО-2016 входила також екскурсія у Музей народної архітектури та побуту у Львові («Шевченківський гай»). У музеї гості змогли побачити український побут та спробувати продукти, виготовлені стародавніми методами ведення господарства (наприклад, олію з льону, запашний трав’яний мед), побачити газдівські стайні та сучасне етно-господарство. Завітавши в слободу учасники долучилися до традиційних козацьких розваг та насолодилися шедеврами української кухні. Це відбулося завдяки підтримки «Шевченківським гаєм» концепції «Живого музею» чи «скансену» - тобто місця для духовного, освітнього зростання та естетичного відпочинку.

Під час урочистого закриття конференції НАНО-2016 Голова локального організаційного комітету др. Олена Фесенко розповіла про історію та успіхи попередніх конференцій, які раніше проводилися спільно з міжнародними літніми школами «Нанотехнології та наноматеріали: від фундаментальних досліджень до прикладних застосувань» для молодих науковців. Вона зазначила, що ця конференція була започаткована ще в рамках виконання міжнародного FP7 проекту «Нанотвінігнг» (2012-2014), але після закінчення цього проекту конференція не лише продовжує жити, але й зростає та й розширюється щороку. У цьому році конференція була також підтримана програмою НАН України «Фундаментальні питання створення нових наноматеріалів та нанотехнологій» на 2015–2019 роки.

За підсумками проведення конференції НАНО-2016 найкращі доповіді будуть опублікуванні у спеціальному випуску конференції, а саме у фізичній серії книг видавництва Springer (нині вже опубліковано 4-и серії книг з матеріалами попередніх конференцій) та у міжнародному open access журналі «Nanoscale Research Letters» (за матеріалами попередньої конференції 2015 року опублікова більше 130 наукових статей).

За підсумками проведення впродовж наукових секцій конференцій НАНО-2016 було представлено більше 90 усних доповідей та близько 320 стендових доповідей. НАНО-2016 конференція сприяла обміну науковим досвідом та поширенню нових знань у сфері нанонауки та нанотехнологій, налагодженню зв'язків та міжнародній співпраці між академічними та вищими навчальними закладами різних країн світу, а також учасники конференції взяли участь у тренінгу, щодо участі у міжнародній програмі Horizon2020. Наукова громада високо оцінила рівень організації конференції НАНО-2016, тому Організаційним комітетом було прийнято рішення провести наступну конференцію уже у 2017 році.