31 сер | 2017
5-та міжнародна конференція "Нанотехнології та Наноматеріали" НАНО-2017
Колективне фото учасників конференції НАНО-2017
Колективне фото учасників конференції НАНО-2017

З 23-го по 26-те серпня 2017 року в Чернівецькому Національному Університеті відбулася V-та Міжнародна науково-практична конференція "Нанотехнології та Наноматеріали" (НАНО-2017). Ця подія стала широкомасштабним заходом, що складався з декількох подій: міжнародної літньої школи для молодих вчених, "Інноваційного пікніку" приуроченого до дня Незалежності України та власне самої конференції. Організаторами заходу виступили:

  • Інститут Фізики НАН України,
  • Чернівецький Національний Університет ім. Юрія Федьковича,
  • Представництво Польської Академії Наук в Україні (Польща),
  • Туринський Університет (Італія),
  • Університет П’єра та Марії Кюрі (Франція),
  • Тартуський Університет (Естонія).

Загалом конференцію НАНО-2017 відвідало більше 470 вчених з більш, ніж 20 країн світу, а зареєструвалось близько 1000 учасників.

Під час урочистого відкриття вітання учасникам конференції висловили заступник голови Чернівецької Державної адміністрації Павлюк Михайло, ректор Чернівецького Національного Університету професор Степан Мельник та директор Інституту фізики НАН України академік Яценко Леонід Петрович. Відкривав конференцію проректор Чернівецького Національного Університету професор Фочук Петро Михайлович. Зі вступним словом також виступили голова Представництва Польської Академії Наук в Україні професор Генрік Собчук та керівник локального організаційного комітету конференції Др. Олена Фесенко. Офіційні привітання учасникам конференції НАНО-2017 надійшли від Національної академії наук України, Міністерства освіти та науки України, Західного наукового центру НАН України та легендарного фізика, оптика Др. Андреасса Отто (Німеччина), який, зокрема, зазначив: "Нанотехнології стають важливою галуззю у фізиці, хімії та медицині. Ви маєте пишатися що робите внесок в цю сферу науки..."

Запрошені гості та організатори конференції, зліва-направо: др. Фочук Петро Михайлович, Павлюк Михайло Вікторович, проф. Мельник Степан Васильович, проф. Генрік Собчук, академік Яценко Леонід Петрович, др. Фесенко Олена.
Запрошені гості та організатори конференції, зліва-направо: др. Фочук Петро Михайлович, Павлюк Михайло Вікторович, проф. Мельник Степан Васильович, проф. Генрік Собчук, академік Яценко Леонід Петрович, др. Фесенко Олена

Пленарне засідання конференції почалося з виступу професора Мохамеда Боудіни, Університет Бахрейну (королівство Бахрейн) про нові наноструктурні матеріали, які застосовуються для очищення стічних вод. Професор Войчег Мацек з Ягеллонського Університету (Польща) розповів про дизайн фотокаталізаторів для дослідження малих молекул. Професор Вадим Мочалін, Університет Міссурі (США), що співпрацює з групою найцитованішого українця Юрія Ґоґоци (США), презентував свої дослідження наноалмазів та Максенів (англ. MXenes) – нових наноматеріалів для створення композитів, біомедичних та енергетичних застосувань. Виступ Др. Ігора Бражника з Gimasi SA компанії (Швейцарія) стосувався передової інженерії новітніх наноматеріалів, особливостей їх створення та їхнього застосування в наноелектроніці. Професор Стефано Белуччі з Національної лабораторії Фраскаті (Італія) розповів про синтез та використання графену та наноматеріалах на його основі. Наталія Сторожилова з університету Сантьяго-де-Компостела (Іспанія) розповіла про нову потенційно перспективну нанотехнологічну терапію для лікування ревматоїдного артриту.

На відкритті конференції
На відкритті конференції

Загалом учасники конференції торкнулися багатьох актуальних галузей нанонауки, серед яких: нанокомпозити та наноматеріали, нанохімія та біотехнології, наноструктурні поверхні, нанофізика, нанооптика та фотоніка, наноплазмоніка та поверхнева підсилена спектроскопія.

Секція "Нанохімії та біотехнологій" була представлена дослідженнями: створення поверхневого функціонального покриття наночастинок золота антиоксидантним ферментом - каталазою на основі електрофоретичного методу; синтезу мезопористих полімерних мікросфер метакрилових похідних ароматичних тіолів; деякі загальні аспекти розпізнавання молекул, а саме, комплексів білка-ДНК; визначення можливого механізму противірусної та антимікробної дії наночастинок; синтезу та характеристики пористих структур полімерних мікросфер з лігніном; нові гібридні нанокомпозити для протипухлинної терапії; синтез наночастинок срібла та золота з натуральними поліфенолами, виділених з плодів оливи; створення фулереннового водного розчини для лікування раку та нейродегенеративних захворювань та інші.

Під час конференції
Під час конференції

У секції "Нанокомпозитів та наноматеріалів" були представлені роботи: створення та застосування магнітних рідин в електротехніці; синтезу карбонових нанотрубок та графенових систем для створення гібридних матеріалів для багатофункціональних застосувань; феромагнітні нанорідини на основі рідких кристалів та магнітних наночастинок; взаємодія вуглецевих наноструктур та біомембран; сорбція урану на нанобіосорбентах; створення наноматеріалів для електродів; функціональні матеріали на основі срібних нанопроводів; аналіз підвищеної фотоактивності фотонних кристалів TiO2, модифікованих наночастинками срібла та платини; гідрогені властивості нанопорошків перехідних металів та сплавів; електроди на основі вуглецевих наноматеріалів та інші.

Учасники конференції НАНО-2017 на площі перед Чернівецьким університетом
Учасники конференції НАНО-2017 на площі перед Чернівецьким університетом

У секції "Нанофізики" було представлено: керування оптичними властивостями квантових точок; тунельний струм в переходах, що містить невпорядковані d-хвильові надпровідники з хвилями густини заряду; дослідження морфології, люмінесценції та діелектричних властивостей нанорозмірних лантанідних комплексів; оптична нелінійність у полімерних нанокомпозитах з неупорядкованим і упорядкованим розподілом наночастинок срібла; моделювання та первинні розрахунки низькочастотних квазі-локалізованих коливань м'яких і жорстких нанокластерів As-S та інші.

У секції "Наноструктурних поверхонь" було наведено: аналіз різних способів функціонування наночастинок AuNP; механічне наноструктурування поверхневих шарів металевих матеріалів методом ультразвукового удару; аналіз структури та оптичних властивостей МВЕ-вирощування GaAs- (Ga, Al) As-Ga (As, Bi) нанодротів з серцевинною оболонкою; дослідження морфології, люмінесценції та діелектричних властивостей нанорозмірних лантанідних комплексів.

Виступ симфонічного оркестру
Виступ симфонічного оркестру

У перший день конференції організатори підготували подарунок для учасників конференції НАНО-2017 - виступ симфонічного оркесту Чернівців. Вечором кожного дня проходила постерна сесія з присмаком натуральної Львівської кави, де науковці могли у обговорити свої результати та обмінятись контактами.

Постер-сесія конференції
Постер-сесія конференції

У вільний час учасники конференції НАНО-2017 могли насолодитись екскурсією по Чернівцях, місту в якому неймовірним чином поєднався дух різних культур, недаремно його називають "малим Віднем". Неперевершену екскурсію місто англійською мовою організував Юрій Халявка.

Учасники конференції під час екскурсії Чернівцями, біля Ратуші
Учасники конференції під час екскурсії Чернівцями, біля Ратуші

У перервах між сесіями проводились також екскурсії по Чернівецькому Національному Університеті, пам’ятці ЮНЕСКО та одному з найгарніших університетів Світу.

Усі дні конференції НАНО-2017 були сповнені жвавими науковими дискусіями та обговореннями. Загалом впродовж конференції було зроблено понад 90 усних доповідей та близько 400 стендових доповідей. У перший день конференція була організована спеціальна сесія сфокусована на можливості європейських програм НОRIZON2020 та СОSME. Нагадаємо НОRIZON2020 є рамковою програмою Європейського Союзу з питань науки та інновацій, а у травні 2016 року Україна офіційно приєдналася до європейської програми підтримки малого та середнього підприємництва COSME.

Наукова дискусія
Наукова дискусія

На офіційній церемонії закриття конференції відбулось урочисте вручення дипломів учасникам літньою школи для молодих вчених, яка проводилась в рамках конференції НАНО-2017 та нагородження переможців, підведення підсумків конференції та обговорення планів на майбутнє.

Вручення дипломів директором Інституту фізики НАН України Яценко Л.П. учаснику міжнародної літньої школи НАНО-2017
Вручення дипломів директором Інституту фізики НАН України Яценко Л.П. учаснику міжнародної літньої школи НАНО-2017

В останній день конференції після останньої наукової сесії для учасників була організована поїздка до Хотинської фортеці, яка є одним з семи чудес України та Національним архітектурним заповідником України. Виставка в Хотині включала в себе середньовікову осадну зброю та інструменти, галерею портретів історичних діячів, художню галерею, камеру тортур та обронні приладдя.

Під час екскурсії до Хотинської Фортеці
Під час екскурсії до Хотинської Фортеці

За підсумками проведення конференції усі учасники конференції мають можливість опублікувати свої статті в Open access журналі «Nanoscale Research Letters» (Impact factor 2.833) та в книзі статей матеріалів конференції видавництва Springer, що видається щорічно з 2012 року.

Книга абстрактів конференції НАНО-2017 книга з статтями конференції Springer спеціальний випуск журнал «Nanoscale Research Letters»
Книга абстрактів конференції НАНО-2017, книга з статтями конференції Springer, спеціальний випуск журнал «Nanoscale Research Letters»

Як зазначила засновник та голова локального комітету конференції НАНО-2017 к.ф.-м. наук Фесенко Олена: "... наша конференція невпинно росте, ми починали у 2013 році з 60 учасників, нині ми отримали тези більше, ніж 800 учасників, скоро нам потрібно буде видавати уже 2-а томи тез конференції... Дуже приємно, що на конференцію приїжджають учасники фактично з усіх регіонів України та понад 20 країн світу ... Як результат проведення наших конференцій можна навести загальну кількість статей, що опублікована учасниками в міжнародному Оpen access журналі "Nanoscale Reseach letters" - близько 400 статей, слід зазначити, що редагування цих статей ми проводили на волонтерських засадах як запрошені редактори журналу, та книзі Springer - понад 260 статей... Нині ця конференція уже перетворилась в найбільшу наукову конференцію, що проводиться в Україні....

Кількість статей учасників конференції в книзі Springer
Кількість статей учасників конференції в книзі Springer
Кількість статей учасників конференції в журналі «Nanoscale Research Letters»
Кількість статей учасників конференції в журналі «Nanoscale Research Letters»

Конференція НАНО була висвітлена на чернівецькому телебаченні та в інших мас-медіа. Зокрема, Телевізійна студія "А-3" записала телепрограму в якій взяли участь учасники конференції НАНО-2017 проф Генрик Собчук (Польща), др. Юрія Халявки (Україна), проф. Стефано Белуччі (Італія), проф. Вадим Мочалін (США), к.ф.-м.н. Фесенко Олена (Україна) та проф. Мохамеда Боудіни (Бахрейн).

Під час телефіру, Телевізійна студія А-3
Під час телефіру, Телевізійна студія А-3

Учасники телепрограми поділились досвідом як залучати молодь до науки, як зближати науку та бізнес, порівняли структуру фінансування освіти та науки в Україні та інших країнах, обговорили перспективні напрямки подальшого розвитку нанотехнологій.

Організаційний комітет конференції НАНО-2017
Організаційний комітет конференції НАНО-2017

Проведення конференції стало можливим завдяки злагодженій роботі Організаційного комітету та тісної співпраці між співорганізаторами. Основні організаційні моменти взяли на себе Інститут фізики НАН України та Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича. Це гарний приклад співпраці між академічною організацією та вищим навчальним закладом.

Конференція НАНО-2017 стала важливою подією для вітчизняної науки, налагодження міжнародної співпраці та розвитку нанотехнологій в цілому. Наступна конференція НАНО-2018 пройде в місті Києві і буде приурочена святкуванню 100-річчя Національної академії наук України.