Перекладено Добровольським А.М. © 2001.
Вперед Що де є Назад


5. Налаштування системи

 

5.1 Drak tools


 Окрім стандартних, що входять до всіх комплектів, засобів налаштування системи, Linux-Mandrake RE надає систему інстументів з загальним коренем в назві - "drak": XFdrake, Xdrakres, adduserdrake, diskdrake, drakxservices, keyboarddrake, mousedrake, printerdrake, draksec, drakboot,drakfloppy,harddrake,rpmdrake, menudrake,userdrake,drakfont, drakgw, draknet, drakprofile, draksync, lspcidrake. Більшість з цих інструментів Ви вже бачили під час встановлення системи, тому вони не здадуться Вам не знайомими. Кожну з програм можно запускати окремо, а деякі з єдиного центрального drak'a - або drakxconf (працює в обох режимах, текстовому та графічному) або DrakConf (працює лише в графічному режимі). Посилання на останній Ви завжди знайдете на робочому столі в KDE. Окремі програми присутні в меню в розділі "Налаштування". Для запуску може бути треба права наглядача - в цьому випадку у Вас запитають пароль root. Кількість параметрів, що налаштовуються залежить від класу встановлення системи(див. файл /etc/sysconfig/system, змінна CLASS). Якщо поточний клас Вас не влаштовує - запускайте інструменти з параметром, що вказує бажаний рівень, наприклад, 'drakboot -expert'.

 XFdrake - виконує налаштування всіх параметрів X-Window. Бере участь в програмі встановлення.

 Xdrakres - підмножина попереднього інструменту. Зручний засіб зміни поточної роздільної здатності.

 adduserdrake - Той самий засоб, за допомогою якого Ви додавали користувачів під час встановлення.

 diskdrake - Графічний замінник fdisk - програми розподілу диску на разділи. Крім того дозволяє налаштувати точки монтування для створених розділів.

 drakxservices - Налаштування того, які системні служби будуть автоматично запускатися під час запуску системи.

 keyboarddrake - Користуючись цією програмою, Ви зможете визначити яка комбінація клавіш буде перемикати мови на Вашій клавіатурі.

 mousedrake - Дозволяє вибрати тип маніпулятора "миша".

 printerdrake - Різноманітні налаштування підсистеми друку (lpr або CUPS ).

 draksec - Змінює ступінь захисту в системі. Будьте уважні та змінюйте рівень лише коли розумієте, що робите та володієте достатньою кваліфікацією.

 drakboot - Тут налаштовується завантажувач вашої системи. Будьте обережні. Всі параметри налаштувань беруться з файлу /etc/lilo.conf (налаштування LILO), а встановлюється той завантажувач (LILO або GRUB), який Ви вибрали під час встановлення системи. Таким чином, не редагуйте руками файл /boot/grub/menu.lst, якщо збираєтесь користуватися цією програмою з встановленим завантажувачем GRUB.

 drakfloppy - Коли треба створити дискету на завантаження, то ця програма саме для цього. Крім ядра можно зазначити драйвери для завантаження - це буває необхідно якщо, наприклад, ваша система встановлена на SCSI диски.

 harddrake - Тут зосереджено налаштування усього "заліза", що є у вашому комп'ютері. Просто выберіть з переліку зліва пристрій, що Вас цікавить, та натисніть кнопку "запустити засіб налаштування".

 rpmdrake - Розпорядник пакетів системи. Коли Ви забажаєте що-небудь довстановити чи видалити, можно скористатися цією програмою. (В розділі 4.5 описано альтернативний та більш надійний метод роботи з пакетами на базі apt).

 menudrake - Linux-Mandrake RE має єдину систему меню для різних розпорядників вікнами. Більше того, кожен користувач може створити собі своє власне меню. Програмка дозволяє налаштовувати меню, як загальносистемне (якщо запущена наглядачем) так і користувача.

 userdrake - Якщо завданням adduserdrake було лише додавання користувачів, то ця дозволяє повноцінне керування користувачами та групами.

 drakfont - Додає чи видаляє шрифти в системі. Можно використовувати навіть шрифти Windows.

 drakgw - Цілком автоматичний інструмент. Налаштовує Ваш комп'ютер як шлюз в світову мережу у вашій організаціі.

 draknet - Об'єднує в собі різноманітні налаштування для мережи - місцевої, dial-up, ISDN, DSL (ADSL).

 drakprofile - Завдяки цій програмці Ви можете налаштувати декілька варіантів налаштувань мережи (IP адреса, маска мережи, DNS обслуговувач...) для вашого мобільного комп'ютера (В домі, на роботі,... ) та перемикатися між ними однією кнопкою миши.

 draksync - Допомогає синхронізувати вміст каталогів на різних машинах мережи або, наприклад, за допомогою блокнотного ПК, між обслуговувачем на роботі та робочою станцією вдома.

 lspcidrake - Програмка для обізнаних користувачів. Виводить перелік пристроїв, що підклюені до шини PCI.
 

5.2 Налаштування X Window System

 

 Відеокарта


 Якщо програма встановлення визначила Вашу відеокарту вірно, то Вам повезло. В протилежному випадку буде обрано режим роботи посередництвом framebuffer. Після завершення встановлення можно спробувати налаштувати X за допомогою програмы XFdrake.

Там Вам буде запропоновано вибір відеокарт. Виберіть Вашу відеокарту; якщо її нема в переліку, Ви можете вибрати карту, що схожа на Вашу за можливостями. Для кращого контроля над процесом налаштування Х посередництвом програми XFdrake, можно запустити її з ключом -expert. В цьому випадку Ви отримаєте можливість краще контролювати процес налаштування. Також Ви можете налаштовувати Х за допомогою програм xf86config та xf86cfg.

 В деяких випадках, якщо Ваша відеокарта підтримується як в X версїї 3.3.6, так і в 4.0.2, Вам буде запропоновано вибір версіі Х, що Ви бажаєте використовувати. Краще скористатися Х версіі 4.0.2, за виключенням випадків нестабільної роботи Вашої відеокарти в цій версіі Х. В деяких випадках (наприклад для відеокарт сімейства ATI Mach64) краще буде вибрати Х версіі 3.3.6, т. як ця версія X підтримує апаратне прискорення 3D графіки для цих відеокарт, про що Вам повідомить програма встановлення.

 Зауваження для карт Matrox G4xx серіі.

 Якщо Ви користуєтесь відеокартою Matrox G450 або G400 з підтримкою двох моніторів, то для кращої роботи цих відеокарт ми адаптували драйвер, в склад якого входить закрита бібліотека від Matrox. Оскільки наш принцип полягає у не використанні закритого ПЗ у складі критичних частин комплекту, то Ви можете знайти пакет Xfree86 з ним на нашому ftp-обслуговувачі в розділі unsupported.

 Зауваження для карт сімейства Nvidia.

 До складу Х входить драйвер для підтримки відеокарт Nvidia, але його можливості досить обмежені у порівнянні з анологічним розробленим самою компанією Nvidia. Так як ліцензія Nvidia на ці драйвери не дозволяє включати їх в комплект, то для використання цих драйверів Вам необхідно завантажити їх зі сторінок Nvidia (http://www.nvidia.com) та встановити самостійно. Зверніть увагу, що кожна заміна ядра буде вимагати перевстановлення цих драйверів.
 

 Монітор


 Якщо Вашого монітора немає в переліку, то виберіть будь-який з точно не кращими параметрами. Всі сучасні монітори підтримують роздільну здатність 1024х768 з частотою 60Hz. Пам'ятайте, що зазначивши завищені характеристики, Ви можете зіпсувати монітор, за що ні MandrakeSoft, ні ALT відповідальності не несуть. Ознакою зазначення завищених характеристик є смикання зображення, або вивід повідомлення про не підтримку частоти у сучасних цифрових мониторів).
 

 Налаштування відеорежима


 В деяких випадках Вам можуть запропонувати вибір налаштування відеорежима для роботи в Х. Пам'ятайте, що апаратне 3D прискорення працює лише з використанням 16 та, рідше, 32 бітного кольору. Для якісного відображення шрифтів на екрані рекомендуються наступні параметри відеорежимів (пам'ятайте, що рекомендується працювати з частотою оновлення екрану не нижче 70Hz):

 14" монітор - 640х480 або 800х600

 15" монітор - 800х600 або 1024х768

 17" монітор - 1024х768 або 1152х864

 19" монітор - 1280х1024 або 1600х1200

 21" монітор - 1600х1200 або вище
 

 Перевірка роботи Х


 Після вибору карти та монітора програма встановлення спробує запустити Х. Якщо все як слід, Ви побачите текст із запитанням на екрані, і далі Вам треба буде вибрати між завантаженням Х руками (за командою startx) або автоматично під час завантаження системи. Якщо Вам не подобається якість картинки на Вашому моніторі, то краще вибрати ручний запуск. Пізніше Ви можете змінити свій вибір.
 

 Налаштування миши з колесиком


 Для налаштування таких мишей, Вам треба визначити тип Вашої миши - вони бувають сумісними з Genius Netmouse та сумісними з Microsoft Intellimouse. Для підтримки роботи колес або ричажків прокрутки таких мишей в Х Вам необхідно вірно обрати тип Вашої миши під час встановлення або після неї за допомогою програми mousedrake. Прокрутка тексту за допомогою колеса буде працювати в більшості програм X.
 

 Налаштування апаратних 3D прискорювачів під Х


 В версіі Х 3.3.6 підтримуються паступні 3D акселератори:

 Intel 810/815

 ATI Mach64

 Matrox G200/G400

 S3 Virge/S3 Savage3D

 Nvidia Riva

 SiS 6326

 Кращою продуктивністю та сталістю з цього переліку вирізняється драйвер для карт Matrox.

 В версіі X 4.0.2 підтримуються наступні 3D прискорювачі:

 3DFX Voodoo Banshee/Velocity 100/200/Voodoo 3/Voodoo 4/Voodoo 5

 ATI Rage 128

 Matrox G200/G400/G450 (G450 с дод. драйвером - див. вище).

 Intel 810/815

 3Dlabs Oxygen GMX2000

 Тут також чудовий драйвер Matrox, але й драйвери для Rage & Voodoo знаходяться на гарному рівні.

 Якщо Ваша 3D відеокарта підтримується в Х, то її налаштування для роботи з 3D відбудеться автоматично. Можно одразу насолоджуватися швидкістю роботи програм, що використовують 3D. Коли ж що-небудь не працює, або підвисає, треба мати на увазі, що багато драйверів дуже несталі, і в цьому випадку, запустивши програмку XFdrake з параметром -expert, краще відмовитися від використання апаратного 3D. У загальному випадку, драйвер для карт Matrox, звичайно, не завдає ніяких клопотів та забезпечує гарну продуктивність в програмах, що користуються 3D.


Вперед Що де є Назад