Перекладено Добровольським А.М. © 2001 р.
Вперед | Що де є | Назад |
В нашому комплекті програми (що складаються, як правило, з декількох файлів) розповсюджуються об'єднаними в пакети формату rpm.
За допомогою програми rpm можно легко встановлювати, модифікувати, видаляти та створювати пакети програмного забезпечення, а також отримувати про них різноманітні відомості. Весь комплект Linux-Mandrake RE (крім програми початкового встановлення) складається з пакетів.
Кожен пакет позначається назвою програми, номером її версіі та номером версіі випуску цйєї програми в нашому комплекті, а також архітектурою пакету. Наприклад: bash-2.0.4-ipl2mdk.i586.rpm - у цього пакету назва - bash, номер версіі - 2.0.4, номер випуску - ipl2mdk, архітектура - i586. Чим більший номер версіі - тим новіший пакет, при одинакових номерах версіі - чим більший номер випуску, тим, відповідно, новіший пакет.
Часто буває зручніше, проте, застосовувати програму rpmdrake, розроблену MandrakeSoft, програму kpackage з комплекту KDE, чи apt, детально описану нижче.
Простіше за все керувати пакети через графічну оболонку - програму rpmdrake, яку можно запустити з панелі керування DrakConf (що знаходиться на рабочому столі). Можно вибрати два режими работи - встановлення чи видалення посередництвом кнопки в правому верхньому куті. Виділивши пакет, можно прочитати відомості про нього та файли, що входять до пакету, а також отримати інші відомості про пакет. Натиснувши кнопку "Видалити обране" або "Встановити обране", можно, відповідно, видалити або встановити обрані пакети. Часто быває так, що пакет для нормального функціонування треба інші пакети. В цьому випадку програма запропонує Вам встановити або (під час видалення) видалити ще декілька пакетів. Під час видалення пакетів необхідно дотримуватись обережності, щоб не видалити важливі частини системи, наприклад пакети kernel або glibc. Для використання функціі поновлення пакетів необхідно зазначити програмі посередництвом меню "Файл/Настройки" додаткове джерело пакетів, в якості якого може бути як Internet-ресурс, так і локальний каталог або диск CDROM.
Встановлення пакетів дуже зручно виконувати і посередництвом консольної програми urpmi, з тою відмінністю, що всі дії будуть виконуватися менш наглядно. Для встановлення пакетів, що постачаються ALT Linux Team можливо навіть запускати програму urpmi не від імені root, а від звичайного користувача, єдине, що необхідно для цього зробити - це додати користувача до групи urpmi.
Керувати пакетами можно з командного рядка за допомогою програми rpm, що має наступний синтаксис:
rpm -options rpm_package_name
Далі наводимо можливі параметри.
rpm -ivh klyx-0.10.9-ipl6mdk.i586.rpm
(поточна назва залежить від версіі програми на вашемому CD-ROM Mandrake)
Зауважемо, що ipl6mdk значить, що пакет було модифіковано ще за часів IPLabs Linux Team, зараз ALT Linux Team, для російської редакціі, це його 6 збірка, він входить до комплекту Mandrake. i586 вказує на те, що його скомпільовано для процесорів не нижче Pentium(tm).
Для того щоб поновити програму (з метою встановлення
більш свіжої версіі), треба скористатися параметром ``U'', замість
``i'', це дозволить Вам зберегти всі поточні файли налаштувань. Коли
пакету раніше не було в системі, то його буде встановлено.
rpm -e _назва_пакета_без_номера_версіі_та_випуску
- наприклад, для bash:
rpm -e bash
Якщо в процесі видалення може відбутися порушення залежностей,
програма rpm повідомить Вам про це.
Ви можете запитати у rpm ряд корисних відомостей про пакет, не встановлюючи його. Наприклад, Ви можете продивитись перелік всіх файлів пакету, або стислий опис його можливостей. Для цього використовуйте параметр ``q''.
Для отримання додаткових відомостей, будьласка, наберіть
man rpm
. Будьте обережні з параметром -force
. Коли Вам треба
встановити два
чи більше пакетів, що залежать один від одного, то встановлюйте їх одночасно:
rpm -ihv foo-1.1-3mdk.rpm foo1-1.5-2mdk.rpm
Вперед | Що де є | Назад |