Перекладено А.М. Добровольським © 2001 р.
Вперед | Що де є | Назад |
Linux - це не Windows (tm) і не його подоба. Це інша операційна система. Вона аж ніяк не складніша, але для ознайомлення з нею, доведеться глянути на богато що інакше. Якщо Ви не пожалкуєте зусиль, винагорода не забариться.
Linux-Mandrake - це вже зовсім не Red Hat Linux.
Linux-Mandrake Russian Edition - це вже не просто русифікований варіант Linux-Mandrake. Цілком перероблена частина обслуговувача (server), використана оригінальна концепція інтернаціоналізації (зокрема, гарна підтримка украінської мови "з коробки"), є дуже багато нових пакетів, ще більше суттєво змінених.
Уважно прочитайте ці настанови, це не займе у Вас багато часу.
Уважно ознайомтеся з ліцензіями, на умовах яких росповсюджується цей комплект, настанови, окремі програми.
На початку майже всіх книжок про Linux Ви знайдете майже різдвяну історію про фінського студента, що сам написав ядро операційної системи. в той же час, операційних систем написано немало, багато з них побудовано на більш "передових" концепціях, але саме витвір Лінуса Торвальдса () став справді популярним та поширилося не тільки на обслуговувачі та потужні робочі станції, - традиційний ареал Un*x-клонів, але й на персональні комп'ютери.
Секрет цього успіху - рух за вільне програмне забезпечення (free software), заклавший міцний фундамент ОС: колекцію компиляторів GCC (GNU Compiler Collection), бібліотеку GNU libc, оболонку bash; та Загальна публічна ліцензія GNU (GNU General Public License), яка гарантує поширення програм з початковими текстами та забезпечує можливість їх доробки.
Технологія, що дозволяє використовувати код багаторазово, як загальний набуток та попереджаючи його закриття, стала глоловною подією в світі програм на зламі віків та забезпечила розвиток не тільки Linux, але й багатьох інших ОС, що користуються наробками вільних програмістів.
Вільні - не означає безкоштовні. Доступність початкових текстів
зовсім не накладає на автора чи поширювача забов'язань надавати "за так" файли, що виконуються, а тим більше доробляти їх за вимогою.
Пройшло вже три роки з того моменту, як Жиль Дюваль (Gael
Duval) об'явив про вихід Linux-Mandrake RE 5.1, - варіанта RedHat 5.1 з
доданими пакетами KDE, - простого та розвиненого графічного середовища. За три
роки Mandrake став одним з самих популярних комплектів, помітно потіснив Red Hat Linux
та набув самостійності. Головними особливостями, що виначили його
популярність, стали простота встановлення та роботи, багатий набір
програм для користувача, висока ступінь актуалізаціі, гарна
інтернаціоналізація. На відміну від Red Hat і, тим більше, SuSE Linux, але
подібно до Debian GNU/Linux, розробка Linux-Mandrake RE цілком відкрита.
В любий момент можливо ознайомитися з поточним станом розробки, навіть спробувати встановити такий - "сирий" комплект.
Співробітництво IPLabs Linux Team, - спільного проекту московської
фірми IPLabs та Інститута Логики, з Жилем Дювалем та MandrakeSoft почалося
незабаром після виходу Mandrake-5.1. Спочатку випускалися пакети русифікаціі,
потім - модифіковані комплекти, що використовували торговий знак Mandrake
з дозволу MandrakeSoft. Піcля виходу 7.0 Russian Edition кількість концептуальних
відмінностей російської версіі від міжнародної стала дуже великою. Не всі
зміни RE входили до Mandrake, в якому на той час склалася своя команда розробників з своїми поглядами та прихильностями.
Те ж саме відбулося й з IPlabs Linux Team. Під кінець того року ми прийняли рішення про створення нової, самостійної фірми на базі команди, що значно
збільшилася, - фірми, яка займається вільними програмами та випускає всі свої ініціативні розробки під вільними ліцензіями.
Ми назвали її ALT, - ALT Linux Team. Всі члени нашої команди - програмісти,
лідери та учасники крупних міжнародних проектів.
Поточний випуск комплекта - особливий. Вперше ми виконали
збирання та підтримку всіх пакетів, вперше створили свій "комплект у вічній розробці" - Sisyphus. Linux-Mandrake RE Spring 2001
не прив'язаний до жодної з версій Linux-Mandrake RE, хоча й сумісний з 8.0, який ще не вийшов на час написання цих рядків, та використовує його програму встановлення та інструменти налаштування з змінами та доповненнями. Порівняно до попередніх версій, значно підсилена складова обслуговувача та засоби розробки для павутини. Mandrake RE став не просто універсальним комплектом, - він має в собі ряд
готових рішень : для обслуговувачів різного класу та призначення, професійних робочих станцій, офісних та домашніх комп'ютерів.
Головними особливостями нашого комплекту є:
- Пакети з ядрами 2.2.18 та 2.4.2 мають сотні заплаток, серед них й оригінальні. Перелік всіх змін надто великий для цих настанов, Ви знайдете його на наших сторінках в павутині(www.altlinux.ru). Особлива увага приділена можливостям захисту.
- Базовим компілятором є gcc-2.96 (фактично - пре-реліз gcc-3.0), допоміжним (для ядра та деяких програм) - gcc-2.95.2 (а не egcs, як в Mandrake-8.0 та усіх випусках Red Hat).
- Ядро User Mode Linux, що дозволяє запускати віртуальні Linux-машини, корисно для розробки, ознайомлення з новими можливостями ядра, хостинга. В комплект входить також невеличка коренева файлова система Mandrake RE для роботи з цим ядром (описано далі).
- Більшість потенційно незахищених служб працюють в chrooted оточенні, тобто у віртуальній файловій системі з власним коренем, що не співпадає з реальним. Навіть знайшовши помилку в такій службі, потенційний зловмисник не зуміе проникнути в основну систему.
- Оригінальна збірка MySQL (з підтримкою транзакцій), СКБД Firebird (Interbase 6.0), PHP 4.0.5, пошукова система mnogosearch.
- Потужні засоби розробки сторінок в Internet - Midgard та LRN (обговорюються в цих настановах).
- Підтримка встановлення системи з базовою кодировкою CP1251. Корисна для офісних систем, що знаходяться в оточенні інших ОС.
- Підтримка кодової сторінки PT154 (Азійська кириллиця), встановлення для казахських користувачів.
- Значно розширена колекція вільних та безкоштовних шрифтів, зокрема, кириличні шрифти для декоративних цілей з проекту Vedi (http://vedi.d-s.ru).
- Локалізація системи друку CUPS для кирилличних кодових сторінок.
- Словники в форматі dictd, зокрема, англо-російський словник Мюлера.
- В комплект включений apt - перенесена з Debain GNU Linux відома система оновлення та підтримки цільності ОС.
- Системи оновлення мережою apt та MandrakeUpdate дозволяють швидко ліквідовувати помилки в захисті, а досвідчені користувачі Mandrake RE зможуть постійно отримувати самі свіжі (але не завжди стабільні) версіі програм з Sisyphus - нашого дерева розробки.
Вперед | Що де є | Назад |